Silesian Phoenix to drużyna, którą tworzą studenci należący do międzywydziałowego SKN Zastosowania Metod Sztucznej Inteligencji AI - METH.  Zespół prowadzi pracę nad robotem do eksploracji planet  -  łazikiem marsjańskim,  tworzonym z myślą o udziale w międzynarodowych konkursach University Rover Challenge i European Rover Challenge. Są to zawody przeznaczone dla drużyn studenckich z całego świata. URC odbywa się każdego roku w czerwcu na pustyni Utah w USA. Europejski odpowiednik zawodów odbywa się od pewnego czasu w Polsce. 

Marcin Nagi

Marcin Nagi

Lider drużyny. Organizacja oraz programowanie PLC

Przemysław Olszówka

Przemysław Olszówka

Wicelider drużyny. Programowanie

Tadeusz Caban

Tadeusz Caban

Wicelider drużyny. Mechanika

Mariusz Lenczyk

Mariusz Lenczyk

Programowanie oraz wizja

Michał Nowak

Michał Nowak

Programowanie

Wojciech Preś

Wojciech Preś

Wizja

Jan Pytlewski

Jan Pytlewski

Komunikacja oraz elektronika

Kamil Bugdoł

Kamil Bugdoł

Elektronika

Marcin Krawczyk

Marcin Krawczyk

Elektronika

Wojciech Hańderek

Wojciech Hańderek

Programowanie PLC

Arkadiusz Czerwiński

Arkadiusz Czerwiński

Organizacja

Marcin Jureczko

Marcin Jureczko

Mechanika

Wojciech Pyka

Wojciech Pyka

Mechanika

Tomasz Waleczek

Tomasz Waleczek

Mechanika

Michał Froń

Michał Froń

Mechanika

prof. dr hab. Wojciech Moczulski

prof. dr hab. Wojciech Moczulski

Mentor

dr hab. inż. Piotr Przystałka

dr hab. inż. Piotr Przystałka

Opiekun projektu

dr inż. Wawrzyniec Panfil

dr inż. Wawrzyniec Panfil

Opiekun projektu

PHOENIX I

Łazik, którym debiutowaliśmy na zawodach European Rover Challenge w 2018 roku. W związku z debiutem, nasze oczekiwania wobec robota nie były wygórowane  -  naszym celem było przejść pozytywnie przez wszystkie etapy kwalifikacji i wystartować w finale tego konkursu. Nie ukrywamy, że rezultat końcowy przerósł nasze oczekiwania i dzięki ciężkiej pracy zespołu, pomimo sporych problemów technicznych zarówno przed jak i w trakcie zawodów, łazik marsjański Phoenix I, wśród 65 zespołów z 20 krajów, zajął 19. miejsce.

Nad robotem pracowała drużyna w składzie: Mariusz Lenczyk (lider, oprogramowanie manipulatora), Tadeusz Caban (wicelider, układ mechaniczny manipulatora) Jan Pytlewski (układ komunikacji, układy elektroniczne), Kamil Bugdoł (układy elektroniczne), Przemysław Olszówska (laboratorium próbek), Marcin Nagi (organizacja, laboratorium próbek), Tomasz Bieniek (programowanie), Wojciech Pyka (mechanika), Michał Froń (mechanika), Michał Nowak (programowanie), Marcin Krawczyk (programowanie), Arkadiusz Czerwiński (organizacja) oraz Opiekunowie.

Manipulator

Manipulator o pięciu stopniach swobody wyposażony w chwytak umożliwiający:
-manipulowanie przedmiotami,
-obsługę panelu zawierającego przełączniki lub zawory,
-pobranie próbki powierzchniowej i transport jej.
Przestrzeń robocza manipulatora umożliwia ruchy rotacyjne oraz translacyjne na wysokości do 1.5m nad ziemią. Maksymalny udźwig robota manipulacyjnego wynosi 4 kilogramy.

Sterowanie i komunikacja

Jako komputer pokładowy uzyto Raspberry Pi 3B. System sterowania oparto na środowisku ROS. Za sterowanie elementami wykonawczymi oraz zbieranie danych z czujników odpowiadają płytki developerskie Nucleo oparte o mikrokontroler STM32.
Komunikacja pomiędzy operatorem a robotem odbywa się drogą radiową z wykorzystaniem gotowych modułów działających w paśmie 2.4 GHz.

Podwozie

Podwozie to, dostosowany do potrzeb konkursu ERC projekt Wielozadaniowego Robota Gąsienicowego (MTR 2.0) zbudowanego w ramach innego projektu.

Więcej informacji odnośnie MTR: https://sknaimeth.polsl.pl/mtr/

Laboratorium próbek

Na Łaziku zamontowano próbnik rdzeniujący glebę w celu pobrania próbki z głębokości do 35cm spod powierzchni. Podczas przeprowadzania operacji próbka zbierana jest do specjalnego pojemniku, który zachowuje stan próbki i poszczególne warstwy gleby.

Zdjęcia z European Rover Challenge 2018

PHOENIX II

Obecnie zespół pracuje nad kolejną wersją robota, która zagwarantuje nam udział w European Rover Challenge 2019. Uczestnictwo w poprzedniej edycji zapewniło nam mnóstwo nowych doświadczeń, które będziemy starali się wykorzystać przy konstruowaniu nowego łazika. Naszym celem na ten rok jest zajęcie miejsca w pierwszej trójce tego międzynarodowego konkursu.

W tym roku praca zespołu będzie skupiała się przede wszystkim na:

  • opracowaniu nowego podwozia typu rocker-bogie,
  • wdrożeniu standardów przemysłowych,
  • poprawie osiągów manipulatora,
  • rozwoju systemu wizyjnego i sterowania,
  • opracowaniu i zastosowaniu rozwiązań modułowych.

PATRONAT

Projekt „Łazik marsjański” został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Gliwice, Rektora Politechniki Śląskiej oraz Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego.

SPECJALNE PODZIĘKOWANIA

Wymienione osoby wsparły nas i pomogły w realizacji projektu.

Wsparcie merytoryczne oraz pomoc przy pomiarze widma emisji radiowej.

Wsparcie merytoryczne oraz pomoc przy pomiarze widma emisji radiowej.

Wsparcie merytoryczne oraz pomoc w rozwoju oprogramowania.

Wsparcie w zakresie nawiązania współpracy z firmą WIELTON S.A.

Wsparcie w zakresie nawiązania współpracy z firmą IFM Electronic.

Wsparcie merytoryczne oraz projekt MTR, który był podstawą do podwozia.

KONTAKT

Chcesz dołączyć do naszego zespołu? Widzisz w nas potencjał i chciałbyś być częścią naszego Teamu? Może to właśnie Twoja firma szuka nowego sposobu promocji? Czekamy na Ciebie! Nasz Zespół ma sporo koncepcji i pomysłów. Jesteśmy młodymi, kreatywnymi ludźmi, którzy są pełni energii do działania i przygotowani do ciężkiej pracy. Jednak potrzebujemy do tego również wsparcia finansowego. Ze swojej strony możemy zagwarantować sumienną pracę i chęć do ciągłego rozwoju projektu. To właśnie logo Twojej firmy możemy reprezentować na naszym Łaziku podczas największych europejskich zawodów łazików European Rover Challenge. Jest to wydarzenie skupiające ludzi oraz firmy z całej Europy oraz innych kontynentów. Dodatkowo możemy zagwarantować udział naszego Teamu w szeregu targów i imprez naukowych organizowanych w naszym kraju. Jesteśmy otwarci na propozycje i nowe możliwości!
Adres e-mail: sknaimeth@gmail.com