Odsłonięcie nowego łazika – Phoenix III

Zespół Silesian Phoenix, który nieco ponad rok temu, powrócił po pandemicznej przerwie, przedstawia całkowicie nową mobilną platformę robotyczną – łazika marsjańskiego.

Phoenix III, bo o nim mowa, jest dziełem zespołu studentów wspólnie działających w ramach Międzywydziałowego Studenckiego Koła Naukowego Zastosowania Metod Sztucznej Inteligencji AI-METH. Zespół Silesian Phoenix rozpoczął działalność w 2018 roku od pomysłu zaprojektowania i zbudowania łazika marsjańskiego chcąc wziąć udział w zawodach European Rover Challenge. W taki sposób powstał pierwszy w historii Politechniki Śląskiej łazik – Phoenix I.

Phoenix III ma już na swoim koncie pierwsze osiągnięcie – z początkiem czerwca zespołowi udało się zakwalifikować na finał międzynarodowych zawodów Anatolian Rover Challenge. Zawody odbędą się w połowie lipca w stolicy Turcji – Ankarze. Będzie to pierwszy bojowy sprawdzian nowego robota, który z pewnością dostarczy zespołowi nowych danych oraz pomysłów jak udoskonalić tą konstrukcję.

Po pięciu latach od powstania pierwszego prototypu, zespół chce zaprezentować całkowicie nową konstrukcję, która wyróżnia się na tle innych łazików z całego świata. Wydarzenie będzie miało miejsce 20 czerwca o godzinie 11:00, w Auli A Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką robotyki oraz kosmosu.

Poza prezentacją łazika Phoenix III, zaprezentują się również zespoły z kilku innych uczelni, które również tworzą tego typu roboty na światowym poziomie.