Droniada 2019 – relacja

Zespół Silesian Erne w dniach 05-08.06.2019 brał udział w zawodach Droniada 2019. Zapraszamy do przeczytania krótkiej relacji z zawodów!

Dzień 1. Środa 05.06.2019 – godzina 17.00

Zestresowani i niepewni przygotowujemy się do pierwszej konkurencji „Demo systemu BSP” – polegającej na prezentacji pracy włożonej w projekt. Prezentujemy się jako drugi w kolejności zespół. Napięcie i stres udzielają się każdemu z członków ekipy.

Środa – około godziny 20.30

Nadeszła nasza kolej – opowiadamy sędziom o tym, jak planujemy wykonać piątkowe konkurencje. Informujemy ich też, że do konkurencji „Auto na radio” – polegającej na znalezieniu poruszającego się samochodu na podstawie koloru karoserii – nie jesteśmy gotowi.

Dzień 2. Czwartek 06.06.2019 – godzina 7.45

Na odprawie dowiadujemy się, że dziś w ramach dalszej części konkurencji „Demo systemu BSP” startować będziemy jako pierwsi. Sprawdzane będą umiejętności pilotów.

Czwartek – około godziny 8.30

Przystępujemy do konkurencji. Sprawdzamy stan techniczny sprzętu. O godzinie 8.44 Maciek wznosi drona w powietrze. Sędziowie oceniają, czy działamy zgodnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Dowiadujemy się od nich wielu cennych informacji, dotyczących między innymi oceny warunków pozwalających na przeprowadzenie lotu.

Czwartek – około godziny 18.00

Rozpoczyna się drugie seminarium droniadowe. W trakcie jego trwania dowiadujemy się o otrzymanej punktacji. Pierwszą konkurencję zakończyliśmy na 4-tym miejscu. Informujemy komisję sędziowską, że decydujemy się na start w jutrzejszej konkurencji „Auto na radio”.

Dzień 3. Piątek 07.06.2019 – godzina 9.00

Rozpoczyna się konkurencja „Most powietrzny”. Startujemy jako pierwsi w kolejności. Podczas próby dostarczenia przesyłki znajdujemy błąd w oprogramowaniu, sprawiający że dron po dostarczeniu przesyłki nie zostawiał jej, tylko z nią wracał. Decydujemy się na przerwanie konkurencji, poprawienie kodu oraz ponowny start na końcu kolejki.

Piątek – godzina 11.00

Startujemy po raz drugi. Czasu mamy niewiele – straciliśmy już 11 z 20 minut przy pierwszej próbie. Na początku pojawiają się problemy z łącznością z internetem, niezbędnym do rozkodowania współrzędnych what3words dostarczenia paczki. Gdy tylko udało nam się uzyskać połączenie, dron startuje i dostarcza paczkę we wskazane miejsce. Niestety na dostarczenie kolejnej przesyłki czasu brakuje.

Piątek – godzina 12.00

Przygotowania do „Auto na radio”. Staramy się podłączyć kamerę FPV. Okazuje się, że brak nam kabla niezbędnego do odbioru danych z receivera FPV. Kuba wraz z Adą wyruszają go zdobyć.

Piątek – godzina 13.50

Udało nam się podłączyć wizję. Jesteśmy gotowi do startu.

Piątek – godzina 14.00

Przystępujemy do konkurencji. Do lotu wznosimy się o godzinie 14.13. Pierwszy kontakt z samochodem nawiązujemy na współrzędnych lat: 50.239264 lng: 19.030077 o godzinie 14.17. Staramy się podać jego numery rejestracyjne, jednak niska jakość posiadanego sprzętu na to nie pozwala.

Ciągłe przerwy w transmisji video nie ułatwiają nam zadania, tak jak i tracony zasięg telemetrii. W związku z nim właśnie odczyt współrzędnych pierwszego kontaktu był możliwy dopiero po pobraniu logów po zakończonym locie.

Piątek – godzina 18.00

Trzecie seminarium droniadowe. Dowiadujemy się, że dzisiejsze konkurencje wykonaliśmy najszybciej ze wszystkich zespołów.

Zdobywamy dwie Nagrody Specjalne, o łącznej wartości 8000 zł, tj.:

– Nagrodę Specjalną Open Link za najszybsze dostarczenie przesyłki w konkurencji „Most powietrzny” w zawodach Droniada 2019,

– Nagrodę Specjalną Instytutu Lotnictwa za najszybsze znalezienie samochodu na podstawie koloru karoserii w konkurencji „Auto na radio” w zawodach Droniada 2019.

Morale zespołu rosną niesamowicie. Decydujemy się na start w jutrzejszych Mistrzostwach operatorów dronów – konkurencji poza Droniadą, polegającej na przeniesieniu styropianowych cegieł z punktu A do punktu B korzystając z manualnego trybu lotu.

Dzień 4. Sobota 08.06.2019 – godzina 7.00

Spotykamy się w laboratorium 406/7 w CNT. Staramy się wymyślić szybkie rozwiązanie na chwytanie styropianowych cegieł. Organizator zapewniał, że mają one umieszczone magnesy. Decydujemy się na przyczepienie do drona kawałka blachy oraz modułu LEGO Mindstorms, który będzie służył do zrzucania paczek.

Sobota – godzina 10.30

Docieramy na lotnisko Muchowiec. Na miejscu okazuje się, że magnesy w konkursowych cegłach są niezwykle słabe – nie są w stanie utrzymać się przy blasze. Pożyczoną wiertarką robimy w niej dziury i przykręcamy śruby, którymi zamierzamy wbijać się w styropian. Rozwiązanie wydaje się idealne.

Niestety moduł LEGO okazuje się zbyt ciężki – nie jesteśmy w stanie sterować tak przeciążonym dronem.

Sobota  – godzina 13.00

Ogłoszenie wyników. Główną nagrodę otrzymał zespół Melavio, drugie miejsce WuThrust, trzecie Raptors. Nam przypadło miejsce czwarte.

Oprócz nagród głównych każdy z zespołów otrzymał upominek ufundowany przez STMicroelectronics.

Gratulujemy zwycięzcom – Melavio, a także zespołom WuThrust drugiego miejsca oraz Raptors trzeciego. Dziękujemy także zespołom High Flyers za pomoc w dokumentowaniu naszych zmagań oraz Raptors za pożyczenie narzędzi.

Podsumowanie

Na nasze debiutanckie zawody wybraliśmy się bez jakichkolwiek oczekiwań. Nie mieliśmy doświadczenia, nasz budżet był zdecydowanie niższy, niż któregokolwiek ze startujących zespołów. Chcieliśmy dowiedzieć się, na czym powinniśmy się skupić, zebrać doświadczenie, które pozwoli nam efektywniej pracować nad dronami. Zdobycie 4. miejsca spośród 9-ciu zespołów oraz dwóch Nagród Specjalnych okazało się niesamowitym zaskoczeniem.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *