Studencka Konferencja Kosmiczna 2020

Ten rok jest bardzo trudnym okresem dla wszelkiego rodzaju inicjatyw, w tym dla Naszego Koła. Jednak nie spowalnia to naszego rozwoju!

Członkowie SKN AI-METH, z projektu łazika planetarnego Silesian Phoenix27  listopada br. brali czynny udział w Studenckiej Konferencji Kosmicznej. Początkowo organizowana była w Gdańsku przez Polską Agencję Kosmiczną oraz tamtejszą Politechnikę Gdańską. Wśród Partnerów: ministerstwo poświęcone rozwojowi, a także dobrze znane organizacje z sektora kosmicznego, w tym gliwickie KP Labs (!). Finalnie, ze względu na stan epidemiologiczny w Naszym Kraju, konferencja oraz towarzyszące im warsztaty przyjęły formę zdalną i transmitowane były różnymi kanałami poprzez internet.

Zmiana formuły, w żaden sposób nie wpłynęła na merytoryczny poziom wystąpień.  W agendzie znalazła się m.in debata z udziałem: dyrektora generalnego Europejskiej Agencji Kosmicznej, prof. Johanna-Dietricha Woernera oraz prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej, Michała Szaniawskiego oraz rektora Politechniki Gdańskiej, prof. Krzysztofa Wilde. Wśród referatów znalazły się 4 wystąpienia studentów z Politechniki Śląskiej. Co ciekawe, poza organizatorem, więcej artykuł od naszych studentów przedstawiali tylko przedstawiciele z jednej uczelni wyższej.

Referaty przedstawiane przez członków SKN Zastosowań metod sztucznej inteligencji AI-METH:

  • Krafczyk W., Kleinert M.: „Symulator robota Silesian Phoenix I
  • Sterna K., Puchała I.: „Konstrukcja zautomatyzowanego układu przeznaczonego do pobierania i analizy próbek gruntu stanowiąca moduł robota eksploracyjnego
  • Froń M., Nitka W.: „Prototyp chwytaka do analoga łazika marsjańskiego Phoenix III

Zapoczątkowana w tym roku konferencja ma stać się platformą prezentacji pasji naukowych, kosmicznych projektów realizowanych w ramach konkursów, jak również okazją do wymiany doświadczeń. SKK będzie organizowana cyklicznie, co dwa lata. Konferencja uzyskała patronat honorowy Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz patronat Ministra Edukacji i Nauki.

Transmisja dostępna na: https://www.youtube.com/watch?v=NLwZ4Jt06wI

 

 

https://www.facebook.com/SilesianPhoenix/posts/1261450170893307