Z okazji Dnia Kobiet chcemy przedstawić wam dwie wspaniałe terapeutki współpracujące z naszym Kołem, Panią Magdę oraz Panią Jolę . Wielkie brawa dla naszych Specjalistek.
Nazywam się Magdalena Nowak jestem neurologopedą i oligofrenopedagogiem. Od 24 lat pracuję w Ośrodkach dla dzieci z niepełnosprawnościami, głównie z dziećmi przedszkolnymi z wczesnego wspomagania rozwoju, szkolnymi oraz dziećmi z programu „Za życiem”. Prowadzę terapie dzieci ze wszystkimi niepełnosprawnościami, w wieku od 12 miesiąca życia do 25 roku życia. Pracuję również na nauczaniu indywidualnym, które obejmuje uczniów nie mogących brać udziału w zajęciach szkolnych, a uczniowie ci objęci są opieką paliatywną .
Mam ogromną satysfakcję z osiągnięć moich uczniów. Pomimo dużych dysfunkcji i ograniczeń spowodowanych ich niepełnosprawnościami mogę obserwować niewielkie postępy w terapii mowy, poszerzaniu słownictwa, komunikacji, nauce jedzenia, poprawie napięcia mięśniowego czy też poprawie prozodii mowy. Mogę również obserwować pozytywne zmiany w zachowaniu moich uczniów, wydłużenie czasu koncentracji uwagi na zadaniu czy też brak zachowań niepożądanych.
Nazywam się Jolanta Zabuska- Mamczur i od 22 lat jestem czynnym nauczycielem, a w SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej pracuję już 10 lat. Jestem oligofrenopedagogiem, tyflopedagogiem i czynnym ortoptystą oraz nauczycielem alternatywnych metod komunikacji.
Spełniam się pracując z dziećmi z zaburzeniami widzenia i mając możliwość obserwowania ich postępów w procesie terapeutycznym, który ma na celu poprawę jakości funkcjonowania ich aparatu wzrokowego, a tym samym podniesienie jakości widzenia i życia. Pracuję z dziećmi z niepełnosprawnościami oraz z niewidomymi osobami dorosłymi i tracącymi wzrok jako instruktor orientacji przestrzennej. Moją pasją jest chodzenie po górach, dlatego zostałam wolontariuszem Fundacji Pogranicze Bez Barier, gdzie chodzę po górach jako asystent moich niewidomych kolegów.
Fascynujące w naszej pracy terapeutycznej jest obserwować postępy naszych uczniów, ich wielkie zaangażowanie w pokonywaniu trudności, uśmiech, kiedy uda się osiągnąć nawet mały sukces. Bo zapięcie buta- rzecz z pozoru banalna- dla nich jest jak Mount Everest. U nas nie ma mowy o zdobywaniu medali i pucharów w olimpiadach, my zdobywamy umiejętności, które dzieciom potrzebne są na co dzień, nad których wykonaniem osoby zdrowe się nie zastanawiają. Najważniejsze w naszej pracy jest poszukiwanie sposobów ulepszenia warsztatu pracy, który przeniesie się na jakość zajęć terapeutycznych. Dlatego jesteśmy szczęśliwe, że udało nam się nawiązać ścisłą współpracę z Politechniką Śląską i młodymi naukowcami oraz opiekunami kół naukowych. Szukając nowych rozwiązań napisałyśmy projekt edukacyjny „Świat lubi ludzi, którzy lubią świat – poznaj świat zmysłami”, mający na celu wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i promowanie dobrych praktyk. Przez wiele lat próbowałyśmy nawiązać współpracę z wieloma uczelniami i instytucjami jednak dopiero Politechnika Śląska w projekcie „Nauka Bez Granic” wyszła naprzeciw oczekiwaniom naszym i naszych uczniów. Udało się połączyć myśl pedagogiczną z rozwiązaniami i możliwościami technicznymi. Studenci zaprojektowali we współpracy z nami innowacyjne urządzenia terapeutyczne.
Dziękujemy naszym Paniom za ogrom pracy i wielkie serce włożone we współpracy z Naszym Kołem. Bez dwóch zdań, podziękowania i najserdeczniejsze życzenia należą się także Pani Małgosi Muzalewskiej, babskiej części opiekuńczej – Opiekun Integral SENSO. Dzięki niej tworzymy razem ze wszystkimi Paniami zgrany team.
Wszystkiego dobrego dla wszystkich Kobiet i Kobietek od Koła AI-METH. Dużo pomyślności w życiach zawodowych, sukcesów i satysfakcji.