Bardzo miło nam jest poinformować, że w tym roku nasze Koło wzbogaciło się aż o 8 nowych inżynierów! A są to:
- Inż. Julia Nowak praca pt. „Projekt interaktywnego urządzenia terapeutycznego”
- Inż. Szymon Hudziak praca pt. „Urządzenie do nauki alfabetu Braillea wytworzone technologiami generatywnymi”
- Inż. Dorian Markusik praca pt. „Zautomatyzowany system wspomagający operacje przygotowawcze przed procesem hydroformowania”
- Inż. Dawid Szolc, Inż. Dawid Szolc oraz Inż. Jacek Stanisławski, którzy realizowali projekt grupowy pt. „Prototyp systemu do diagnostyki uszkodzeń wybranego obiektu automatyki”. Praca była realizowana we współpracy z firmą APA Group
- Inż. Jakub Bręczewski praca pt. “Identyfikacja modelu mechanicznego materiału stosowanego na warstwy termoprzewodzące”
Swoją pracę pt. „Układ do transportowania leków i produktów pierwszej potrzeby do zastosowania w BSP” obronił również Student współpracujący z Naszym Kołem – Inż. Wojciech Korzuśnik.
Wszystkim świeżo upieczonym inżynierom jeszcze raz gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na drodze naukowej i nie tylko! Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z abstraktami poszczególnych prac:
Inż. Julia Nowak praca pt. „Projekt interaktywnego urządzenia terapeutycznego”
Efektem obszernej analizy literatury i rynku oraz współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno Wychowawczym z Dąbrowy Górniczej jest przedstawiony w pracy proces projektowo-konstrukcyjny interaktywnego urządzenia wspomagającego terapię dzieci z niepełnosprawnościami. Opracowano koncepcje urządzenia, przygotowano jego model wirtualny, dobrano układ elektroniczny, a także skonstruowano modułowy prototyp, na którym przeprowadzono testy w zróżnicowanych warunkach. Nastąpiła walidacja i weryfikacja, po której zamodelowano oraz skonstruowano kolejną, ulepszoną wersję urządzenia. Finalnie otrzymano urządzenie interaktywne o obudowie w kształcie pingwina, które po zamknięciu obwodu elektrycznego, posiada funkcję gratyfikacji sygnałem dźwiękowym i świetlnym. Opracowano zestaw przyłączy i modułów wspierających pracę z urządzeniem, dostosowany do łatwej rozbudowy w przyszłości.
Inż. Szymon Hudziak praca pt. „Urządzenie do nauki alfabetu Braillea wytworzone technologiami generatywnymi”
W celu pomocy osobom niewidomym wykonano prototyp urządzenia mającego za zadanie usprawnić proces nauki alfabetu Braille’a. Dokonany został przegląd literaturowy w celu ustalenia obecnie używanych urządzeń. Następnie przygotowano kilka koncepcji różniących się pod względem zastosowanego mechanizmu. Po wyborze optymalnej koncepcji przystąpiono do realizacji urządzenia. Zastosowany został mechanizm wykorzystujący mikro serwomechanizmy, kontrolowany za pomocą aplikacji mobilnej łączącej się z urządzeniem poprzez Bluetooth. W ostatnim kroku prototyp urządzenia został poddany weryfikacji w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Dąbrowie Górniczej przez terapeutów oraz podopiecznych ośrodka.
Inż. Dorian Markusik praca pt. „Zautomatyzowany system wspomagający operacje przygotowawcze przed procesem hydroformowania”
W związku rozwojem hydroformowania zwiększyła się potrzeba aby operacje przygotowawcze przed samym procesem zostały w całości lub w części zautomatyzowane aby ograniczyć czas potrzebny na zrealizowanie operacji przed hydroformowaniem i całego procesu. Praca dzieli się na część teoretyczną, w której została przedstawiona historia hydroformowania a także przegląd literaturowy aktualnych rozwiązań oraz wyjaśnienie różnic pomiędzy hydroformaniem a flexformingiem. Został także obszernie omówiony temat przygotowania narzędzi oraz smarów. Kolejnym zadaniem było zidentyfikowanie wymagań dla zautomatyzowanego systemu oraz wybranie na tej podstawie rozwiązania optymalnego. Drugą częścią pracy jest proces tworzenia modelu 3D CAD systemu zautomatyzowanego oraz wyjaśnienie procesu konstruowania takiego systemu. W wyniku pracy powstał model 3D CAD systemu zautomatyzowanego przygotowującego wybrane operacje przygotowawcze przed procesem hydroformingu, który ma realnie możliwość skrócić czas potrzebny do wytworzenia jednej serii produktu jak i otrzymania stałej powtarzalności podczas wykonywania operacji przygotowawczych, który można rozbudować o kolejne moduły.
Inż. Dawid Szolc, Inż. Filip Stasiuk, Inż. Jacek Stanisławski, Projekt inżynierski grupowy pt. „Prototyp systemu do diagnostyki uszkodzeń wybranego obiektu automatyki”
Część I
Wynikiem tej pracy jest prototyp systemu diagnostycznego, bazujący na oprogramowaniu NAZCA 4.0 firmy APA Group, który wykrywa i klasyfikuje uszkodzenia symulowane na stanowisku laboratoryjnym. Stanowisko odzwierciedla proces przemysłowy a uszkodzenia są symulowane na wzór prawdziwych zdarzeń jakie mogą wystąpić w rzeczywistości. Głównymi zadaniami projektu było zebranie odpowiedniej ilości danych do trenowania drzewa decyzyjnego, utworzenie algorytmu wykrywającego i klasyfikującego uszkodzenia oraz jego implementacja w systemie pozwalającym na ciągłe monitorowanie pracy stanowiska. Końcowe testy weryfikacyjne dowiodły skuteczności działania prototypu systemu.
Część II
Przedmiotem niniejszej pracy jest prototyp systemu do diagnostyki uszkodzeń, który ma na celu wykrycie uszkodzenia, występującego na stanowisku pomiarowym, a następnie sklasyfikować je. Stanowisko symuluje industrialny proces przetwarzania cieczy. Symulowane uszkodzenia odzwierciedlają realne zdarzenia, które mogą wystąpić na takim stanowisku. Potrzebne było zebranie danych wymaganych do trenowania modelu, a następnie model ten zaimplementowany został w program, który ciągle monitoruje pracę stanowiska. Końcowym etapem były testy weryfikacyjne działania utworzonego programu.
Część III
Praca ta skupia się nad jednym z zagadnień uczenia maszynowego, czyli głębokimi sieciami neuronowymi. Wykonany został model neuronowy służący do detekcji i klasyfikacji symulowanych uszkodzeń na obiekcie laboratoryjnym wykonującym proces przelewania cieczy. Opracowana została regresyjna sieć neuronowa typy LSTM. System diagnostyczny używa innowacyjnej platformy o nazwie Nazca 4.0 firmy APA Group do wdrażania koncepcji Przemysłu 4.0. W tej pracy wykorzystywana jest do pobierania, przetwarzania danych, uruchomienia wykonanego modelu oraz przedstawienia wyników jego działania i przebiegów ważniejszych zmiennych.
Inż. Jakub Bręczewski praca pt. “Identyfikacja modelu mechanicznego materiału stosowanego na warstwy termoprzewodzące”
Opracowano model MES próby ściskania. Został on wykorzystany następnie do identyfikacji parametrów modelu matematycznego materiału termoprzewodzącego (TIM, ang. thermal interface material) w postaci arkuszy polimerowych. Przetestowane zostały modele hipersprężyste oraz sprężysto-plastyczne. Wyniki obliczeń wskazały na znaczną poprawę dokładności dopasowania do danych eksperymentalnych wraz z wykorzystaniem modelu sprężysto-plastycznego, otrzymanego na podstawie wartości odkształceń plastycznych, względem innych przetestowanych modeli.
Inż. Wojciech Korzuśnik praca pt. „Układ do transportowania leków i produktów pierwszej potrzeby do zastosowania w BSP”
Celem projektu było opracowanie i wykonanie układu do transportowania leków i artykułów pierwszej potrzeby do zastosowania w bezzałogowych statkach powietrznych. Projekt rozpoczęto od analizy dostępnych na rynku rozwiązań oraz określenia założeń. Później opracowano trzy koncepcje wykonania układu i po przeprowadzeniu analizy wielokryterialnej wybrano tą najlepiej spełniającą wymagania. Następnie dobrano materiały i komponenty do zbudowania prototypu, opracowano modele CAD, schematy elektryczne oraz układ sterowania na potrzeby testów. Kolejnym etapem było zbudowanie układu i przeprowadzenie jego weryfikacji. W tym celu wykonano cztery testy mające sprawdzić poprawność działania układu. Całość zakończono podsumowaniem zawierającym wnioski oraz obserwacje zebrane w trakcie realizacji projektu.