Urząd Patentowy RP Udzielił PATENTU na rzecz weterana naszego koła – Krzysztofa Sterny, oraz Politechniki Śląskiej, na wynalazek: „Układ pobierania i magazynowania powierzchniowych próbek gruntu z zachowaniem warstwowości, zwłaszcza do robota eksploracyjnego oraz sposób jego realizacji” .
Pierwotna koncepcja to rozwiązanie w pełni autorskie. Polega ono na wprowadzeniu do środka otwornicy cylindrycznej tulei, która podczas odwiertu pozostaje nieruchoma, a dzięki również specjalnie ukształtowanej membranie pobrany z gleby urobek zachowany zostaje w niezmienionej formie.
Układ odwiertnicy zamontowany został podczas zawodów ERC 2019 na Łaziku Marsjańskim Phoenix II, co pozwoliło na wykonanie zadania w konkurencji „Science Task”, gdzie dokonano pomiaru temperatury oraz wilgotności pobranej próbki. Po weryfikacji systemu poboru i analizy próbek, wyeliminowano nieprawidłowości i ulepszono konstrukcję, dzięki czemu urządzenie zostanie również zastosowane na platformie Phoenix III.
Zachęcamy do obejrzenia prezentacji opisującej wynalazek: [link]
Natomiast pod tym linkiem znajdują się szczegóły patentowe umieszczone na stronie urzędu patentowego: [link]
Jesteśmy dumni, z tego, że możemy wspomnieć współautorów tego wspaniałego wynalazku: Tomasza Walaczek oraz Domika Wachlę. To osiągnięcie jest kolejnym dowodem ich pasji i zaangażowania. Ponadto współautorstwo oraz duży wkład w patent mają opiekunowie naszego koła dr inż. Wawrzyniec Panfil oraz dr hab. inż. Piotr Przystałka, prof. PŚ.