Striptiz w erze apek i algorytmów

W ostatnim czasie miała miejsce premiera audiobooka autorstwa Margo Koniuszewski, prezesa fundacji The Bridge, współpracującej z naszym kołem. Autorka opowiada o postępie, przybliżając kuluary bezprecedensowego rozwoju nauki i technologii, tworzących nową rzeczywistość w wymiarze cyber. Prezentuje perspektywy cyfrowego świata, w tym wyzwania, płynące z możliwości wpływania przez big tech na wszystkie aspekty życia, w kontekście monetyzacji naszych danych.

Rewolucję cyfrową rozpatruje jako synergię płynącą z interakcji BIO-TECHNO-LOGIKA. Bio czyli człowiek, techno – to technologia, a logika – tego nie trzeba tłumaczyć. Wymiar cyber ujęty jest w ramy filozoficzne, naukowe i biznesowe. Słuchacz udaje się w podróż do przeszłości i przyszłości. Cofając się wiek wstecz autorka dotyka wątku prac nad pierwszymi komputerami, robotami i sztuczną inteligencją. Ta wędrówka w czasie pozwala zrozumieć jaką rolę, w 21 wieku, powinien odgrywać człowiek w ekosystemie tech.

O autorce

Ekspertka ds. projektów edukacyjnych w domenie transformacji cyfrowej, ukierunkowanych na proces przywództwa i zarządzania potencjałem ludzkim. Po karierze w biznesie, poświęciła się przedsiębiorczości społecznej i filantropii, zakładając fundację The Bridge.

Stworzyła Global Cyber Lab – międzynarodową platformę dla środowisk akademickich, think tanków i biznesu w celu podnoszenia świadomości o wyzwaniach cyber świata. Uczestniczą w niej przedstawiciele 42 państw. Twórczyni, pierwszego w historii, interdyscyplinarnego turnieju wiedzy o ekosystemie cyberbezpieczeństwa – Cybersecurity Challenge, integrującego biznes, administrację publiczną i studentów kierunków: IT, prawa, biznesu, medycyny i wojskowości. Projekt został wyróżniony przez organizacje międzynarodowe, ekspertów i dyplomatów. W 2020 r. Otwarta Grupa Robocza ONZ ds. Cyberbezpieczeństwa przekazała, wszystkim państwom członkowskim ONZ, raport fundacji „Nowe otwarcie w edukacji o cyberbezpieczeństwie”, odnoszący się do zagadnień poprawy edukacji w zakresie cyberbezpieczeństwa na uczelniach wyższych.

 

W wydarzeniach Global Cyber Lab brał czynny udział ówczesny wiceprezes naszego koła Michał Kobielski, pomagając w organizacji wydarzenia Cybersecurity Roadshow oraz będąc w gronie osób zadających pytania generałowi Alexander Keith, założycielowi organizacji IronNet oraz dyrektorowi NSA oraz Cyber-Command podczas kadencji prezydentów Busha, oraz później Obamy. Pytanie dotyczyło zmian jakie nastąpiły w sektorze cyberbezpieczeństwa na przestrzeni lat, jak ocenia zmiany wprowadzane przez prezydenta Bidena jeśli chodzi o zagadnienie cyberbezpieczeństwa oraz czemu zdecydował się założyć IronNet.  Generał wyjaśnił że największą zmianą wprowadzającą cyberbezpieczeństwo na inny poziom była premiera pierwszego Iphone’a, która gwałtowanie pchnęła technologię do przodu. Zmiany wprowadzone przez prezydenta Joe Bidena ocenił bardzo pozytywnie i był bardzo zadowolony że prezydent uważa cyberbezpieczeństwo jako jeden z ważniejszych tematów dla USA. IronNet natomiast został utworzony jako kontynuacja misji jaką generał wykonywał w rządzie Stanów Zjednoczonych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *