Obudowa MAXIMUS – projekt uczestnika programu “Rozwiń skrzydła” Politechniki Śląskiej

Obudowa MAXIMUS, to projekt ucznia Radosława Kępa uczestnika programu “Rozwiń skrzydła” Politechniki Śląskiej. Została zaprojektowana do drukarki 3D, konkretnie do modelu Ender 3 Max od firmy Creality.

 

Mebel

Obudowa ma wymiary x, y, z i składa się z 2 części. Pierwsza część to podstawa, składająca się z 3 części ułożonych w odwrócone U oraz 2 wsporników przykręconych z tyłu, mających zapewnić stabilność. Dokładne wymiary tej części: x, y, z.  Druga część to właściwa odbudowa, o kształcie prostopadłościanu. Jest zabudowana z 5 stron, gdzie 6 przednią ścianę tworzy roleta służąca jako drzwi do obudowy. Dokładne wymiary tej części: x, y, z. Ścianki zrobione są z płyty o grubości 18 mm.

 

Elektronika

Aby zapewnić najefektywniejszy druk, z oryginalnie złożonej drukarki należy wymontowano wyświetlacz, stojak na filament oraz jednostkę zasilania. Dodatkowo dokupiono: pasek 10 pinowy do wyświetlacza o długości 1 m, wentylator o wymiarach 92 mm x 92 mm, 2 paski LED o długości 0,5 m oraz termostat. Ważne jest, żeby wszystkie części elektroniczne działały na 24V, ponieważ sama drukarka działa na dokładnie takie napięcie. Dzięki temu możliwe było podłączenie wszystkiego do zasilacza drukarki.

 

Części drukowane

Do montażu zakupionych części wydrukowano: panel kontrolny, na którym znajduje się wyświetlacz, termostat oraz włącznik świateł LED; osłona kabli od panelu, zamontowana wewnątrz; osłona kabli od zasilacza,zamontowana razem z zasilaczem na zewnątrz; osłona wentylatora, mająca zabezpieczyć go przed uszkodzeniami z zewnątrz. Następnie wywiercono otwory montażowe w których należy zamontowano wszystkie powyżej wymienione części. Oryginalny kabel od wyświetlacza wymieniono na dłuższy, 1 metrowy. Wydrukowano również zamiennik stojaka na filament, który jest montowany na bocznej ściance.

 

Zalety:

  • Podstawa, która ma za zadanie utrzymać drukarkę ponad poziomem podłoża, zapewnia lepszy komfort pracy, dodatkowo tworząc pod spodem miejsca na narzędzia, filamenty i części zamienne do drukarki.
  • Cała obudowa jest stabilna, co zapobiega tworzeniu się drgań.
  • Dodatkowo, obie części obudowy nie są połączone ze sobą, co pozwala na łatwiejszy transport.
  • W przypadku gdy drukuje się toksyczne filamenty, można wynieść obudowę drukarki do nieużywanego, dobrze wentylowanego pomieszczenia.
  • Umieszczenie zasilacza na zewnątrz zapobiega przegrzewaniu się, co wydłuża żywotność, zwiększa czas pracy oraz pozwala utrzymywać większą temperaturę wewnątrz obudowy.
  • Panel kontrolny zamontowany na boku obudowy daje możliwość zmieniania parametrów druku oraz temperatury bez potrzeby otwierania rolety.
  • Wentylator pozwala utrzymywać stałą temperaturę, zależnie od potrzeb. Minimalna wynosi 30 stopni, maksymalna dotychczas otrzymana wynosiła 45 stopni, ale szacuje się że mogłaby wynieść nawet 50 – 55 stopni. Stała wyższa temperatura wewnętrzna zapobiega pękaniu oraz odrywaniu się od podłoża drukowanej części. Dodatkowo warstwy dłużej pozostają ciepłe, co zwiększa wytrzymałość druku.
  • Zabudowana drukarka jest również cichsza, słychać tylko wentylatory, co poprawia komfort pracy.
  • Obudowa jest estetyczna co sprawia, że można jej używać jako mebel, postawić w pokoju i używać na co dzień.

 

Galeria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *