Projekty uczniów ALO w ramach współpracy z kołem naukowym SKN Ai-Meth

W ramach współpracy naszego koła z Akademickim Liceum Ogólnokształcącym (ALO) w Gliwicach, uczniowie – Mikołaj Czerniewicz oraz Radosław Kępa, będący widoczni na zamieszczonych fotografiach w naszej galerii w Pracowni Układów Mobilnych w Centrum Nowych Technologi (CNT) na Politechnice Śląskiej, zrealizowali dwa ambitne projekty: mini łazik, według konceptu jednego z naszych członków, Tadeusza Cabana oraz Linefollower, stworzony według autorskiego rozwiązania.

Projekt mini łazika, koordynowany przez wiceprezesa AI-METH, Michała Kobielskiego, zakładał utworzenie zdalnie sterowanych łazików bazujących na układach Arduino. Łaziki mogą być sterowane przez smartphone’a za pomocą bluetooth. Płytka sterująca została zaprojektowana przez Mikołaja, a program łazika przez Radka. Roboty są zasilane za pomocą 2 baterii litowo-jonowe o napięciu 3.6 V oraz posiadają 6 silników DC. Łaziki posiadają również ruchome zawieszenie, co pozwala im pokonywać trudniejsze tereny. Części zostały wydrukowane na drukarce 3D.

Natomiast projekt Linefollower’a został w całości wykonany przez Radka, począwszy od projektu w programie Fusion 360, aż po finalne zaprogramowanie. Program robota bazuje na informacjach z 3 czujników odbiciowych znajdujących się z przodu. Na podstawie tych informacji, pojazd decyduje, w którym kierunku jechać. Robot bazuje na Arduino, które razem z częścią logiczną są zasilane z baterii 9 V, natomiast dwa silniki są zasilane przez 3 baterie 1.5 V. Części zostały wydrukowane na drukarce 3D.

Gratulujemy naszym kolegom i pozostaje nam tylko zaprosić na studia na Politechnice Śląskiej!

 

Galeria: