Cyberbezpieczeństwo jednym z tematów seminarium na Wydziale Mechanicznym Technologicznym

W Dniu Nauki Polskiej (19.02.20) odbyło się seminarium na Wydziale Mechanicznym Technologicznym, którego tematami były: internet rzeczy (IOT), sztuczna inteligencji (AI) oraz cyberbezpieczeństwo. Poza pracownikami Politechniki Śląskiej, udział w nim wzięli przedstawiciele Śląskiego Klastra Internetu Rzeczy.

Podczas tego wydarzenia, członkowie naszego Koła z projektu ICS CyberSecurity Team, mieli możliwość zaprezentowania swojego stanowiska do symulacji cyberataków.

Zaprezentowany został jeden ze scenariuszy cyberataku prowadzącego do fizycznego uszkodzenia obiektu.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której cyberprzestępca zamierza fizycznie uszkodzić elementy instalacji odpowiedzialnej za chłodzenie reaktora elektrowni jądrowej tak aby spowodować wysokie straty materialne, środowiskowe i ludzkie. Atak na obiekt następuje z dowolnego miejsca na świecie w dowolnej chwili czasu. Cyberprzestępca złamał wszystkie zabezpieczenia i dokonuje zmiany wartości parametrów regulatora PID zaimplementowanego w sterowniku PLC odpowiedzialnego za sterowanie ciśnieniem w zbiorniku wyrównawczym. Efektem jest niestabilna regulacja ciśnienia prowadząca do fizycznego uszkodzenia jednego lub więcej komponentów instalacji niezbędnej do doprowadzenia medium, które potrzebne jest do chłodzenia reaktora. Na przykład uszkodzeniu ulega pompa wirowa ze względu na jej przeciążenie lub rozerwany zostaje zbiornik będący buforem ciśnienia w instalacji. W wyniku ataku dochodzi do awarii elektrowni a w następstwie do katastrofy ekologicznej obejmującej znaczne obszary terytorialne.

Chcieliśmy również serdecznie podziękować przedstawicielom: Śląskiego Klastra Internetu Rzeczy, Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki, Wydziału Matematyki Stosowanej oraz Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej, za zainteresowanie projektem i cenne uwagi oraz zaproszenie do współpracy.

Internet Rzeczy, sztuczna inteligencja i cyberbezpieczeństwo były dzisiaj tematem seminarium na Wydziale Mechanicznym…

Opublikowany przez Annę Timofiejczuk Środa, 19 lutego 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *